Wynajmujesz nieruchomość? Tych błędów unikaj

Blog

Inwestycyjny zakup nieruchomości to sposób nie tylko na ochronę kapitału przed spadkiem wartości, lecz także na stabilne dodatkowe źródło dochodu. Chociaż największy udział w rynku nieruchomości mają wciąż mieszkania, to zainteresowaniem inwestorów cieszą się również domy w zabudowie szeregowej. Planujesz wynająć nieruchomość? Sprawdź, jakich błędów warto unikać.

Nie podejmuj pochopnie decyzji o wynajmie nieruchomości

Decyzja o wynajmie nieruchomości powinna być dobrze przemyślana. Warto zastanowić się zarówno nad tym, do kogo będziesz kierować ofertę najmu, jak i nad tym, czy chcesz wynająć dom lub mieszkanie w całości, czy np. oddzielnie pokoje. Istotny okazuje się też wybór optymalnej formy najmu – możliwości jest kilka, m.in. najem zwykły, najem okazjonalny, a także najem instytucjonalny.

Komu wynająć nieruchomość?

Jeśli jeszcze jesteś przed zakupem nieruchomości na wynajem, szukasz najlepszej inwestycji, zastanów się nad tym, jakie będzie zainteresowanie lokalem w konkretnej okolicy. Rozważ też, czy wolisz wynająć dom lub mieszkanie studentom, czy np. rodzinie z dziećmi. W zależności od wybranej grupy docelowej pamiętaj o różnych udogodnieniach, które będą dodatkową wartością dla Twojej oferty.

Sprawdź też: Wynajem domu pod miastem – do kogo kierować ofertę najmu?

Najem nieruchomości w całości czy na oddzielne pokoje?

Zastanów się również, czy korzystniejsze będzie dla Ciebie wynajęcie całej nieruchomości jednemu najemcy, czy też każdego pokoju oddzielnie. Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno plusy, jak i minusy.

Jeśli zdecydujesz się na wynajem pojedynczych pokoi, możesz liczyć na nieco wyższe zyski z wynajmu, jednak musisz w takiej sytuacji wziąć też pod uwagę częstszą rotację lokatorów i związaną z nią konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na szukanie kolejnych najemców.

Najem zwykły, okazjonalny czy instytucjonalny?

Kolejna kwestia to wybór rodzaju najmu. Możesz się zdecydować na:

  • najem tradycyjny (zwykły) – umowa może zostać zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony;
  • najem okazjonalny – umowa może zostać zawarta na czas oznaczony, maksymalnie na 10 lat;
  • najem instytucjonalny (jeśli jesteś przedsiębiorcą) – umowa może zostać zawarta na czas oznaczony.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku podpisania umowy najmu okazjonalnego najemca jest zobowiązany do podpisania oświadczenia notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji – jest to dodatkowa ochrona interesów właścicieli nieruchomości.

Dowiedz się więcej: Jak zabezpieczyć własne interesy, wynajmując lokatorom dom w zabudowie szeregowej?

Nie pisz ogłoszenia o wynajmie nieruchomości „na kolanie”

Jeśli już wiesz, do kogo będziesz kierować ofertę najmu nieruchomości i jaki wybierzesz jego rodzaj, pora napisać ogłoszenie. Warto się do tego przyłożyć – dzięki temu Twoja oferta wyróżni się pośród podobnych anonsów i szybciej znajdziesz najemców. Pamiętaj o tym, aby w ogłoszeniu zamieścić wszystkie informacje, którymi mogą być zainteresowane osoby szukające konkretnego lokalu.

Przekonaj się, jak napisać atrakcyjne ogłoszenie, które przyciągnie uwagę potencjalnych najemców.

Nie stosuj w umowie zapisów sprzecznych z obowiązującym prawem

Gdy już znajdziesz najemców, pamiętaj o zawarciu z nimi umowy. Przed sporządzeniem dokumentu zapoznaj się z zapisami Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – tekst ujednolicony znajdziesz tutaj.

Wszelkie zapisy umowy muszą być zgodne z ustawą, w przeciwnym razie będą nieważne. Szczególną uwagę zwróć m.in. na zapisy dotyczące: okresu wypowiedzenia umowy, wysokości kaucji oraz zasad podnoszenia czynszu. Pamiętaj też o obowiązkach, które nakłada na Ciebie ustawa.

„Art. 6a. 1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami”.

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Sprawdź też: Ustawa o ochronie praw lokatorów – co warto o niej wiedzieć?

Nie zapomnij zgłosić umowy do Urzędu Skarbowego

Jeśli zdecydujesz się na najem, to pamiętaj, że masz obowiązek zgłosić umowę zawartą z najemcą naczelnikowi urzędu skarbowego. Nieprzekraczalny termin wynosi 14 dni od rozpoczęcia najmu.

Pamiętaj też, że zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jeżeli najemca zażąda okazania potwierdzenia dokonania takiego zgłoszenia, to masz obowiązek takie potwierdzenie przedstawić.

Domy na osiedlu

Jesteś zainteresowany inwestycyjnym zakupem domu w zabudowie szeregowej? Umów się na prezentację!

Osiedle Świerkowe Bielany jest zlokalizowane na terenie miejscowości Bielany Wrocławskie. To nowoczesne domy w zabudowie szeregowej, które cechują m.in. szereg ekologicznych rozwiązań, bliskość natury, wysoki standard wykończenia oraz przystępna cena. Oferujemy kompleksową obsługę – także wsparcie ekspertów w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

Sprawdź naszą ofertę i umów się na prezentację nieruchomości. Podczas spotkania dowiesz się m.in. w jakim standardzie są przekazywane domy, które budynki są dostępne do rezerwacji, a także poznasz najbliższą okolicę osiedla.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468
Cookies settings