Certyfikat energetyczny domu – co to jest?

Blog

Certyfikat energetyczny, czyli świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który jest wymagany przepisami prawa w określonych sytuacjach. Z tego artykułu dowiesz się m.in., czym jest świadectwo energetyczne, czy należy je sporządzić dla każdego budynku i co trzeba zrobić, aby taki certyfikat uzyskać.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne umożliwia m.in. oszacowanie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynku obowiązują już od 2009 roku – wymóg ich wprowadzenia wymusiło prawo europejskie. Jak wynika z informacji opublikowanych w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej:

„Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach”.

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwa-charakterystyki-energetycznej

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, charakterystyka energetyczna to:

„(...) zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku lub części budynku, określających całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem”.

art. 2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków

Świadectwo energetyczne może zostać sporządzone w formie papierowej lub elektronicznej. W obydwu przypadkach musi ono zawierać numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także zostać podpisane przez osobę uprawnioną do sporządzenia takiego świadectwa.

Nowelizacja ustawy – nowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości

Jeszcze do niedawna świadectwa energetyczne były obowiązkowe dla nowych domów, a także dla domów i mieszkań, które od 2009 roku przeznaczone były do sprzedaży.

Pod koniec kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zmienione przepisy nakładają obowiązek sporządzania świadectw energetycznych również dla budynków, które zostały wybudowane przed 2009 rokiem. W dalszej części wpisu dowiesz się w jakich sytuacjach właściciel nieruchomości musi uzyskać certyfikat charakterystyki energetycznej.

Certyfikat energetyczny

Czy świadectwo energetyczne trzeba sporządzić dla każdego budynku?

Nie, nie trzeba sporządzać świadectwa energetycznego dla każdego budynku. Ustawa precyzyjnie określa, w jakich sytuacjach staje się ono wymagane, a także wskazuje listę budynków, dla których nie jest to konieczne.

Kiedy nie trzeba sporządzać świadectwa energetycznego?

Certyfikatem energetycznym nie muszą się przejmować osoby, które wykorzystują nieruchomość na własny użytek. Jeżeli jednak masz w planach sprzedaż lub wynajem domu albo mieszkania, wówczas musisz zlecić uprawnionej osobie sporządzenie takiego świadectwa.

Świadectw energetycznych nie trzeba też sporządzać m.in. dla budynków podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków, będących miejscem kultu i wykorzystywanych do działalności religijnej, a także dla budynków wolnostojących, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m².

Szczegółowy wykaz budynków, dla których nie ma obowiązku sporządzania świadectw energetycznych, został zamieszczony w ust. 4 art. 3. Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

W jakich sytuacjach świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane?

Zgodnie z art. 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwa energetyczne są wymagane w przypadku budynku:

„(...) 1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży, 2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, 3) wynajmowanego”.

art3. Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków

Planujesz wynająć nieruchomość? Przeczytaj ten artykuł: Ustawa o ochronie praw lokatorów – co warto o niej wiedzieć?

Świadectwo energetyczne zachowuje ważność przez 10 lat od momentu jego wystawienia. Wymóg zadbania o sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku spoczywa na właścicielu/zarządcy budynku (lub jego części), osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osobie, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Taki certyfikat powinien być przekazany nowemu właścicielowi nieruchomości (w przypadku sprzedaży) lub najemcy (gdy lokal lub budynek jest wynajmowany).

Warto mieć na uwadze, że za brak ważnego świadectwa energetycznego budynku w sytuacjach wymaganych przepisami prawa grożą kary finansowe. W takich sytuacjach może zostać nałożona kara grzywny – nawet do 5 tys. zł.

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć własne interesy, wynajmując lokatorom dom w zabudowie szeregowej?

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku?

Certyfikat energetyczny może wystawić wyłącznie osoba, która jest do tego uprawniona – audytor energetyczny. Jak sprawdzić, czy osoba, której chcesz zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej, ma stosowne uprawnienia? Pomocny będzie Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.

Jesteś zainteresowany zakupem domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej? Sprawdź naszą ofertę. Przekonaj się także, które ekologiczne rozwiązania wykorzystujemy w naszych domach.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468