Co warto wiedzieć o podatku od wynajmu nieruchomości?

Blog

Wynajem nieruchomości to sposób na uzyskiwanie pasywnego dochodu. Zanim jednak zaczniesz liczyć zyski, pamiętaj o ciążących na Tobie obowiązkach podatkowych. Sprawdź, co warto wiedzieć o podatku od wynajmu nieruchomości i jak rozliczyć się z fiskusem.

Najem prywatny i najem w ramach prowadzonej działalności

Jeżeli planujesz wynajmować nieruchomość, to przed Tobą szereg decyzji. Musisz się zastanowić nie tylko, czy korzystniejszy dla Ciebie okaże się najem tradycyjny, czy okazjonalny, lecz także czy zdecydujesz się na najem prywatny, czy w ramach prowadzonej działalności. Od tego, jaką decyzję podejmiesz, będzie zależało, w jaki sposób będziesz rozliczał się z fiskusem.

Sprawdź także: Krótkoterminowy i długoterminowy wynajem nieruchomości – poradnik dla inwestorów

Podatek od wynajmu nieruchomości – co zmienił Polski Ład?

Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu osoby wynajmujące mieszkania w ramach najmu prywatnego mogły wybrać, na jakich zasadach rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Można było zdecydować się na rozliczenie na zasadach ogólnych – według obowiązującej wówczas skali podatkowej – lub opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy, którzy wybrali zasady ogólne, mogli przy rozliczeniach z fiskusem pomniejszyć przychód o poniesione koszty związane z najmem prywatnym.

Wprowadzane zmiany objęły m.in. Ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Znowelizowano m.in. art. 2 ust. 1a., który uzyskał nowe brzmienie:

„Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych”.

art. 2 ust. 1a. Ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Wspomniany wyżej art. 10. ust. 1 pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym wskazuje na źródła przychodów takie jak:

„najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą”

art. 10 ust. 1 pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym

Jeżeli zatem uzyskujesz przychody z najmu mieszkania jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jedyną dostępną formą rozliczania z fiskusem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowanie skalą podatkową jest wciąż możliwe – jednak tylko w ramach najmu, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej.

Rozliczanie się z podatku

Najem prywatny – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawka podatku od przychodów uzyskanych z najmu prywatnego uzależniona jest od wysokości tych przychodów. Jeśli nie przekroczą one 100 000 zł, wówczas obowiązuje stawka 8,5% – dla nadwyżki ponad 100 000 zł będzie obowiązywała stawka podatku w wysokości 12,5% uzyskanego przychodu.

Czy trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego najem mieszkania?

Co do zasady, nie masz obowiązku zgłaszania najmu do urzędu skarbowego – przynajmniej jeśli zdecydujesz się na wynajem tradycyjny. W takim przypadku wystarczy, że w terminie wskazanym w ustawie wpłacisz do urzędu zaliczkę na ryczałt ewidencjonowany. Możesz zdecydować się na odprowadzanie zaliczek co miesiąc lub raz na kwartał.

Sytuacja jest jednak inna w przypadku, gdy zdecydujesz się podpisać z najemcami umowę najmu okazjonalnego. Jest to umowa zawarta na czas określony (nie dłużej jednak niż 10 lat) pomiędzy najemcą a wynajmującym będącym osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

„Właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu”.

Art. 19b. ust. 1 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Co więcej, masz także obowiązek okazać potwierdzenie zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego, jeśli takie żądanie wystosuje najemca, z którym zawarłeś umowę.

Może Cię zainteresować: Ustawa o ochronie praw lokatorów – co warto o niej wiedzieć?

Do kiedy należy rozliczyć przychody z najmu prywatnego?

Jeżeli w poprzednim roku uzyskałeś przychody z najmu nieruchomości, to masz czas do 30 kwietnia kolejnego roku na złożenie do Urzędu Skarbowego PIT-28.

Przykład: Jeśli wynajmowałeś mieszkanie w 2023 roku, to PIT-28 musisz złożyć (osobiście, elektronicznie lub wysyłając listem poleconym) do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia 2024 roku.

Interesuje Cię inwestycyjny zakup nieruchomości? Szukasz atrakcyjnych ofert domów w zabudowie szeregowej? Sprawdź nasze realizacje na osiedlu Świerkowe Bielany w podwrocławskich Bielanach i wybierz dom dla siebie.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468