Krótkoterminowy i długoterminowy wynajem nieruchomości – poradnik dla inwestorów

Blog

Szukasz sposobu na ulokowanie kapitału? Chcesz jak najlepiej zainwestować, aby maksymalnie uchronić oszczędności przed inflacją? Rozważ inwestycyjny zakup nieruchomości. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat krótkoterminowego i długoterminowego wynajmu domów i mieszkań.

Jakie możliwości inwestowania w nieruchomości są dostępne na rynku?

Jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości, to rynek oferuje co najmniej kilka opcji. Poświęć chwilę na przeanalizowanie każdej z dostępnych możliwości. Poszerzając swoją wiedzę i poznając sytuację panującą na rynku nieruchomości, minimalizujesz ryzyko inwestycyjne. Od tego, jaką decyzję podejmiesz – czy zdecydujesz się na najem krótkoterminowy, czy długoterminowy – może zależeć, czy inwestycja zakończy się sukcesem i jak dużo na niej zarobisz.

Krótkoterminowy wynajem nieruchomości

Najem krótkoterminowy polega na wynajmowaniu nieruchomości na doby. Taką samą działalność prowadzą np. hotele lub pensjonaty. Zastanawiasz się, czy przy tak dużej konkurencji wspomniana forma inwestycji w nieruchomości jest opłacalna? Coraz więcej osób szuka alternatywy dla hoteli czy hosteli – chcą mieć cały lokal na wyłączność. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się serwisy pośredniczące w krótkoterminowym wynajmie nieruchomości.

Długoterminowy wynajem nieruchomości

Kolejna możliwość czerpania zysków z nieruchomości to najem długoterminowy. W tym przypadku umowa z najemcą zawierana jest przeważnie przynajmniej na kilka miesięcy, a najczęściej na rok. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla inwestora, jak i dla osoby wynajmującej lokal – pierwszemu daje gwarancję stabilnego dochodu bez konieczności ciągłego szukania najemców, a drugiego chroni przed utratą dachu nad głową z dnia na dzień.

Flipping, czyli kup taniej i sprzedaj drożej

Poza krótkoterminowym i długoterminowym wynajmem nieruchomości jest także trzecia opcja – flipping. Mechanizm działania inwestora jest w tym przypadku prosty. Chodzi o to, aby kupić dom lub mieszkanie w atrakcyjnej cenie i sprzedać je z zyskiem. Rolę gra tu czas – transakcja sprzedaży odbywa się stosunkowo szybko (a nie np. po kilku czy kilkunastu latach).

Aby taka inwestycja zakończyła się planowanym sukcesem, inwestor szuka tanich nieruchomości – mogą to być np. mieszkania do generalnego remontu lub wystawione w ramach licytacji komorniczych – a następnie remontuje je i odsprzedaje z zyskiem.

Chociaż na pierwszy rzut oka flipping nieruchomości wydaje się ciekawym sposobem inwestycji, pozwalającym na szybki zarobek, to wymaga od inwestora nie tylko sporego kapitału, lecz także dużej wiedzy. To rodzaj inwestycji, na którą decydują się osoby bardzo doświadczone. W tym wpisie przyjrzymy się opcjom inwestycyjnym dostępnym dla każdego – wynajmowi nieruchomości na krótki i długi termin.

Krótkoterminowy czy długoterminowy wynajem nieruchomości – na co się zdecydować?

Na pytanie o to, czy korzystniejszy jest wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podjęcie decyzji powinno zostać poprzedzone szczegółową analizą wielu czynników. Istotna jest zarówno lokalizacja i wielkość nieruchomości, jak i standard jej wykończenia. Nie bez znaczenia są także Twoje oczekiwania (np. to, jak duży przychód chcesz osiągnąć i do jakiej grupy docelowej planujesz kierować ofertę) i możliwości (nie tylko finansowe, lecz również np. czasowe). Najem krótkoterminowy wymaga większego zaangażowania, a długoterminowy to szansa na stabilniejszy przychód.

Zalety i wady najmu krótkoterminowego

Na wynajem krótkoterminowy decydują się najczęściej inwestorzy mający nieruchomość zlokalizowaną w turystycznej miejscowości lub w centrum dużego miasta. Z takiej oferty korzystają przeważnie turyści, chociaż coraz częściej ofertami najmu krótkoterminowego zainteresowane są także osoby podróżujące służbowo.

Wśród zalet najmu krótkoterminowego wymienić należy m.in.:

  • szansę na duży zysk w krótkim czasie;
  • bieżącą kontrolę stanu nieruchomości;
  • możliwość dostosowywania ceny najmu do aktualnej sytuacji rynkowej.

Wady takiego rozwiązania to np. konieczność stałego zaangażowania w obsługę najmu oraz duża konkurencja, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach.

Zalety i wady najmu długoterminowego

Długoterminowym najmem nieruchomości zainteresowane są przede wszystkim osoby szukające stabilności, bezpieczeństwa i dachu nad głową na dłuższy czas. Jeśli masz nieruchomość w ośrodku akademickim, możesz zdecydować się na najem studentom. Z kolei, gdy chcesz wynająć dom w zabudowie szeregowej zlokalizowany na przedmieściach, to taka oferta może okazać się interesująca np. dla rodzin z dziećmi, w szczególności, jeśli lokalizacja domu jest blisko miejsca pracy.

Do zalet najmu długoterminowego zaliczają się m.in.:

  • długi okres, na jaki zawierana jest umowa – stabilność przychodu;
  • rosnący popyt, zwłaszcza w miastach i na przedmieściach dużych miast;
  • przewidywalny zwrot z inwestycji;
  • brak stałego zaangażowania w obsługę wynajmu.

Wynajem długoterminowy ma także wady. Trzeba liczyć się np. z ewentualnymi problemami w sytuacji, gdy osoba wynajmująca lokal nie będzie chciała go opuścić. Kolejny minus to wysokość przychodów – mogą okazać się niższe niż w przypadku najmu krótkoterminowego.

Zastanawiasz się nad inwestycyjnym zakupem nieruchomości? Sprawdź naszą ofertę domów w zabudowie szeregowej na osiedlu Świerkowe Bielany w Bielanach Wrocławskich. Idealne połączenie spokojnej okolicy, dogodnego dojazdu do centrum Wrocławia, doskonale rozwiniętej infrastruktury i nowoczesnego budownictwa to propozycja, obok której nie przejdziesz obojętnie.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468