Co warto wiedzieć o długoterminowym wynajmie nieruchomości?

Blog

Właściciele nieruchomości planujący ich wynajem mają zasadniczo dwie ścieżki postępowania, na które mogą się zdecydować: wynajem krótkoterminowy i długoterminowy. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej tej drugiej opcji. Sprawdź, czym jest wynajem długoterminowy i jakie wynikają z niego korzyści, a także co powinna zawierać umowa najmu.

Zakup nieruchomości pod wynajem – inwestycja, która się opłaca

Inwestycyjnym zakupem mieszkań i domów zainteresowanych jest coraz więcej osób. W niepewnych czasach, gdy inflacja drenuje portfele, nieruchomości wciąż wydają się inwestycją nie tylko o pewnej, ale także i atrakcyjnej stopie zwrotu. Taką formę lokowania kapitału wybierają przede wszystkim inwestorzy, którzy stawiają nie na szybki zysk, lecz na zwrot w dłuższej perspektywie.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym wpisie na blogu: Inwestycyjny zakup nieruchomości – czy to się opłaca?

Wynajem długoterminowy – co to takiego?

Decydując się na inwestycyjny zakup nieruchomości i jej późniejszy wynajem, masz do wyboru dwie możliwości: najem krótkoterminowy oraz najem długoterminowy. O najważniejszych różnicach pomiędzy nimi pisaliśmy w tekście: Krótkoterminowy i długoterminowy wynajem nieruchomości – poradnik dla inwestorów.

W przypadku najmu długoterminowego umowa pomiędzy wynajmującym a najemcą zawierana jest na dłuższy czas. Najczęściej jest to minimum rok, choć np. w przypadku wynajmowania lokalu studentom może to być np. kilka miesięcy – jeden semestr nauki na uczelni wyższej.

Oczywiście, jeżeli obie strony wyrażają taką chęć, umowa może zostać zawarta od razu na kilka lat. Z reguły jednak osoby wynajmujące nieruchomość długoterminowo preferują roczny czas trwania umowy, z możliwością przedłużenia. Takie rozwiązanie daje możliwość renegocjacji warunków i np. podniesienie wysokości odstępnego.

Umowa najmu długoterminowego – zabezpieczenie interesu obydwu stron

Sporządzenie odpowiednio skonstruowanej umowy długoterminowego najmu nieruchomości jest bardzo istotne zarówno dla osoby wynajmującej lokal, jak i dla najemcy. Dokument ten powinien zabezpieczać interesy obydwu stron. Co powinno się w nim znaleźć?

Przede wszystkim umowa powinna zawierać miejsce i datę zawarcia jej, a także dane najemcy i wynajmującego, do których zalicza się nie tylko imię i nazwisko, lecz także PESEL oraz numer dowodu tożsamości. Ponadto, w dokumencie należy zamieścić dokładny opis przedmiotu umowy, wysokość comiesięcznego odstępnego na rzecz najemcy, ewentualnego czynszu do spółdzielni mieszkaniowej oraz ustalenia co do tego, kto pokrywa opłaty za media.

Inne kwestie, które trzeba poruszyć, to m.in.:

  • okres, na jaki jest zawarta umowa;
  • okres i zasady wypowiedzenia;
  • prawa oraz obowiązki stron.

Sporządzoną na piśmie umowę najmu nieruchomości muszą podpisać najemca i wynajmujący.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Rozważając wybór wynajmu krótkoterminowego lub długoterminowego, warto wziąć pod uwagę zalety każdego z dostępnych rozwiązań. W przypadku najmu na dłuższy okres są to m.in. regularne przychody o stałej wysokości oraz brak konieczności ciągłego poszukiwania nowych najemców.

Nie musisz martwić się o to, że miesiąc deszczowej pogody przełoży się na mniejsze zainteresowanie Twoją nieruchomością, jak to może mieć miejsce w przypadku najmu krótkoterminowego, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Zawierając umowę na rok, masz pewność (o ile nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności i nie zostanie ona wypowiedziana przez którąś ze stron we wcześniejszym terminie), że przez kolejnych 12 miesięcy będziesz otrzymywać ustaloną kwotę odstępnego, która zasili Twój budżet.

Najem krótkoterminowy czy długoterminowy – która opcja jest korzystniejsza?

Czy warto od razu postawić na najem długoterminowy, czy rozważyć także opcję najmu krótkoterminowego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od Twoich oczekiwań, rodzaju nieruchomości, a także od jej lokalizacji. Przeanalizuj rentowność inwestycji, aby podjąć właściwą decyzję inwestycyjną.

Jeśli chcesz wynajmować daną nieruchomość jedynie okazjonalnie, na kilka dni w miesiącu, bo np. z rodziną korzystasz od czasu do czasu z lokalu położonego w turystycznej miejscowości, to lepszym rozwiązaniem będzie najem krótkoterminowy. Z kolei, gdy zależy Ci na stabilnym przychodzie i minimalizacji zaangażowania w poszukiwanie najemców, zdecyduj się na długoterminowy wynajem nieruchomości.

Garść wartościowych porad dotyczących aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości pod inwestycję, znajdziesz w tym wpisie.

Planujesz inwestycyjny zakup nieruchomości? Sprawdź naszą ofertę!

Jeśli planujesz inwestycyjny zakup nieruchomości i szukasz domu w zabudowie szeregowej, położonego w spokojnej, zielonej i doskonale skomunikowanej z centrum miasta okolicy, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Obecnie w sprzedaży mamy domu z kolejnego już etapu budowy osiedla Świerkowe Bielany w jednej z podwrocławskich miejscowości. Z pełną ofertą zapoznasz się na tej podstronie – kliknij i wybierz dom dla siebie.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468