Planowany Kredyt 0% – aktualny projekt programu mieszkaniowego

Blog

Planowany Kredyt O% ma być kolejnym programem wsparcia dla osób planujących zakup własnego lokum. Jego poprzednikiem był Bezpieczny Kredyt 2%, do którego przyjmowanie wniosków zakończyło się z uwagi na wyczerpanie limitu środków. Na jakich zasadach będzie obowiązywał Kredyt 0% i kiedy będzie można z niego skorzystać?

Kredyt 0% – wciąż trwają prace nad projektem ustawy

Projekt ustawy o kredycie #naStart, za który odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Konsultacje społeczne potrwają do 17 maja.

Kredyt 0% to jedna z przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. W toku prac nad rozwiązaniem umożliwiającym łatwiejszy dostęp do kredytów poprzez udzielenie dopłat do rat powstał projekt Kredytu mieszkaniowego #naStart. Projekt ustawy z dnia 5 kwietnia 2024 r. dostępny jest tutaj.

Jakie są główne założenia kredytu #naStart?

Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej:

„Projekt ustawy określi zasady i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych #naStart. Nowy kredyt mieszkaniowy zastąpi dotychczas funkcjonujące programy mieszkaniowe: bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie – w przypadku kredytobiorców kwalifikujących się do uzyskania pomocy finansowej – finansowe wsparcie w formie dopłat do rat z wyższą pomocą kierowaną do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Zachowana również zostanie możliwość udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty części kredytu (gwarancja wkładu własnego)”.

Źródło: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-kredycie-mieszkaniowym-nastart

Może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Z udostępnionego projektu wynika, że osoby biorące udział w programie będą mogły uzyskać na preferencyjnych warunkach kredyt konsumencki na cele mieszkaniowe (dopłaty do pierwszych 60 rat) lub kredyt hipoteczny (dopłaty do pierwszych 120 rat).

Pierwsze rozwiązanie (udzielane na maksymalnie 15 lat) jest skierowane do Polaków, którzy uzyskane wsparcie będą chcieli przeznaczyć na pokrycie wkładu mieszkaniowego w SIM/TBS lub partycypacji w spółdzielni mieszkaniowej.

Z kolei kredyt hipoteczny to propozycja m.in. dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom czy nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Uzyskane środki można przeznaczyć także na realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej przez członka kooperatywy.

Kiedyt mieszkaniowy ,,na Start

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/finalizujemy-prace-nad-nastepca-bezpiecznego-kredytu-2

Kredyt #naStart – czy dla każdego?

Z programu będą mogły skorzystać osoby do 35 roku życia – według projektu kryterium wieku ma dotyczyć wyłącznie singli, jednak jak donosi portal money.pl mogą nim zostać objęte także pary bez dzieci. Wysokość oprocentowania kredytu nie będzie taka sama dla wszystkich beneficjentów.

W przypadku rodzin z minimum trójką dzieci wynosić będzie 0%, przy dwójce dzieci – 0,5%, a jeżeli w gospodarstwie domowym będzie jedno dziecko – wówczas 1%. W przypadku kredytobiorców bez dzieci oprocentowanie wyniesie 1,5%.

Warto także zwrócić uwagę na kryterium dochodowe. Limity dochodów zależą od wielkości gospodarstwa domowego – np. dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wyznaczono limit 7 000 zł, a w przypadku pięcioosobowego lub większego gospodarstwa domowego limit ten wynosi 23 000 zł.

W projekcie ustawy znalazły się także propozycje limitów dotyczących maksymalnych kwot kredytu hipotecznego:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe – 200 tys. zł;
  • dwuosobowe gospodarstwo domowe – 400 tys. zł;
  • trzyosobowe gospodarstwo domowe – 450 tys. zł;
  • czteroosobowe gospodarstwo domowe – 500 tys. zł;
  • pięcioosobowe gospodarstwo domowe (lub większe) – 600 tys. zł.

Kiedy będzie można skorzystać z rządowego programu wsparcia przy zakupie mieszkania?

Według założeń Ministerstwa Rozwoju i Technologii planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r. Jeszcze na początku stycznia bieżącego roku ówczesny szef MRiT Krzysztof Hetman zadeklarował, że budżecie zostały zabezpieczone środki pieniężne na realizację programu w 2024 r. w wysokości 500 mln zł.

Na ostateczne decyzje trzeba jednak poczekać, ponieważ w ostatnim czasie z różnych środowisk dochodzą głosy, że wprowadzenie programu w aktualnej wersji może być zagrożone. Takie przekonanie wyraził m.in. przedstawiciel Nowej Lewicy, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Przeczytaj też: Dlaczego warto zdecydować się na dom w zabudowie szeregowej?

Szukasz domu w zabudowie szeregowej? Poznaj ofertę Prodim na osiedlu Świerkowe Bielany

Spokojna okolica, nowoczesne budownictwo i proekologiczne rozwiązania – to zaledwie kilka atutów naszych inwestycji. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz swój wymarzony dom. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – zachęcamy do kontaktu! Zadzwoń do nas, napisz wiadomość e-mail lub skorzystaj z formularza dostępnego w zakładce Kontakt.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468