Rękojmia za wady nieruchomości – to warto wiedzieć

Blog

Wprowadziłeś się do mieszkania lub domu i po pewnym czasie okazało się, że nieruchomość ma wady fizyczne lub prawne? Zastanawiasz się, czy możesz żądać od sprzedawcy usunięcia usterki na jego koszt? Dowiedz się więcej o swoich prawach. Poznaj pojęcie rękojmi i przekonaj się, przez jaki czas obowiązuje.

Co to jest rękojmia?

Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy, którą sprzedaje, wynikająca z przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym.

„Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia)”.

Art. 556. Kodeksu cywilnego

Rękojmia obejmuje:

  • wady fizyczne nieruchomości – np. gdy nieruchomość została wydana kupującemu w stanie niezupełnym, nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego;
  • wady prawne nieruchomości – np. gdy sprzedawana nieruchomość nie jest własnością dewelopera, została objęta postępowaniem egzekucyjnym lub zakazem zbywania.

Co istotne, sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi nawet w sytuacji, jeżeli nie wiedział o tym, że sprzedawana nieruchomość ma wadę, a także wówczas, gdy wada ta powstała nie z jego winy.

Istnieją jednak sytuacje, w których deweloper nie będzie odpowiadał z tytułu rękojmi za wady nieruchomości. Jest tak np. wtedy, gdy w momencie, w którym zawierana była umowa, kupujący wiedział o istnieniu wady lub gdy wada ta powstała po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego.

„Jeżeli kupującym jest konsument, a wada została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego”.

Art. 556. Kodeksu cywilnego

Co ważne, rękojmią objęte są zarówno nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Szukasz domu lub mieszkania? Przeczytaj artykuł: Dom dla rodziny z dziećmi – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Zakup nieruchomości

Przez jaki czas obowiązuje rękojmia?

Przepisy dotyczące czasu obowiązywania rękojmi zostały zawarte w art. 568. Kodeksu cywilnego. Jest ona ograniczona czasowo – w przypadku nieruchomości, sprzedawca odpowiada za wady z tytułu rękojmi przez 5 lat od momentu wydania nieruchomości kupującemu.

„Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu”.

Art. 568. § 1. Kodeksu Cywilnego

W tym czasie skorzystasz z praw, które przysługują Ci w ramach rękojmi. Możesz domagać się usunięcia wady (koszt usunięcia wad ponosi sprzedawca), a jeżeli będzie to niemożliwe, wówczas masz możliwość złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny lub o odstąpieniu od umowy. Odstąpienie od umowy nie jest możliwe w sytuacji, gdy stwierdzona wada jest nieistotna.

W jaki sposób możesz skorzystać z rękojmi?

Na to, aby skorzystać ze swoich praw, które wynikają z tytułu rękojmi, jako kupujący masz 5 lat. Jeżeli w ciągu tych 5 lat zauważysz wady, które obejmuje rękojmia, zgłoś je deweloperowi – najlepiej w formie pisemnej.

W zawiadomieniu należy wskazać m.in. rodzaj usterki, miejsce, w którym występuje, a także datę, kiedy została stwierdzona. Deweloper ma dwa tygodnie (od otrzymania informacji) na to, aby się ustosunkować do zgłoszenia. Jeżeli tego nie zrobi, przyjmuje się, że zgłoszenie jest zasadne.

Czy rękojmia za wady nieruchomości jest tym samym co gwarancja?

Zarówno z tytułu rękojmi, jak i gwarancji możesz zażądać od sprzedawcy nieruchomości, aby naprawił wadę. Pojęcia te jednak nie są tożsame. Odpowiedzialność dewelopera w zakresie rękojmi jest obligatoryjna – wynika z Kodeksu cywilnego. Jeżeli chodzi o gwarancję, sprzedawca może, ale nie musi jej udzielić.

Sprawdź też: Co warto wiedzieć o podatku od wynajmu nieruchomości?

Zastanawiasz się nad kupnem domu w zabudowie szeregowej i szukasz inwestycji realizowanej w okolicy oddalonej od miejskiego zgiełku? Zapoznaj się z naszą ofertą nowoczesnych domów, które budujemy na osiedlu Świerkowe Bielany. Znajdziesz tu zarówno ciszę i spokój, jak i wszelkie udogodnienia. Informacje na temat standardu wykończenia budynków znajdziesz na naszej stronie internetowej – w tej zakładce.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468