Dlaczego pompa ciepła jest przyszłościowym i ekologicznym rozwiązaniem?

Blog

Coraz więcej osób interesuje się ekologią i swoim wpływem na środowisko. W ostatnich latach ogromną popularność zdobył program „Czyste powietrze”, w ramach którego mieszkańcy naszego kraju dostają dotacje na zamianę mało ekologicznych elementów swojego domu na te bardziej przyjazne środowisku. Coraz częściej widzi się też na dachach domów panele fotowoltaiczne, których zadaniem jest produkowanie energii elektrycznej w sposób niezanieczyszczający środowiska. Popularne stają się także pompy ciepła, instalowane w coraz większej liczbie domów. Problemy związane z zanieczyszczaniem powietrza oraz smogiem doskwierają nam wszystkim. To czym oddychamy ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Możemy odpowiednio wpłynąć na środowisko, w którym żyjemy wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze.

1. Co to jest i jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej.

Wspomniany proces przebiega mimo naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i w pompach ciepła sprężarkowych zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej. Źródłem dolnym energii powietrznej jest więc powietrze atmosferyczne. Zasysane przez wentylator powietrze oddaje swoją energię w wymienniku ciepła (zwanym parownikiem) do czynnika chłodniczego, który w stanie rozprężonym jest cieczą. Podgrzany powietrzem atmosferycznym czynnik chłodniczy paruje, po czym trafia do sprężarki, gdzie w procesie sprężania rośnie jego ciśnienie i temperatura. Gorący czynnik w stanie gazowym trafia na drugi wymiennik (zwany skraplaczem) i oddaje swoją energię cieplną do wody, która za pomocą pompy obiegowej transportowana jest do instalacji centralnego ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Po oddaniu energii w skraplaczu czynnik chłodniczy ulega skropleniu i trafia na zawór rozprężny, gdzie następuje obniżenie jego ciśnienia i temperatury. Z zaworu rozprężnego czynnik chłodniczy (w stanie ciekłym) kierowany jest do parownika i cały cykl się powtarza.

Powietrzna pompa ciepła może pełnić taką samą rolę jak kocioł gazowy, węglowy lub elektryczny i służyć do przygotowania (c.w.u.) - ciepłej wody użytkowej oraz do zasilania w ciepło (c.o.) - instalacji centralnego ogrzewania.

2. Alezio S V200 – pompa w naszych budynkach

Pompa ciepła, w którą wyposażamy nasze budynki to ALEZIO S V200 firmy DeDitrich, która techniką grzewczą zajmuje się od ponad 20 lat. Te urządzenie to pompa typu powietrze/woda, składająca się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej wraz z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej o pojemności 177l.

Zaletą urządzenia jest możliwość ustawienia jednostki wewnętrznej bezpośrednio przy ścianie , co przekłada się na lepsze zagospodarowanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Pompa zapewnia pełen komfort przez cały rok, ponieważ ten model pracuje w trybie grzania zimą i trybie chłodzenia latem.

Przy wyborze pompy ciepła kierowaliśmy się rozwiązaniem przede wszystkim ekologicznym, ale także kompaktowym i oszczędnym. Oczywistym był więc wybór pompy ALEZIO S V200.

3. Pompa ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym

Decydując się na pompę ciepła warto jest uzupełnić powstający system instalacją wewnętrzną w postaci ogrzewania podłogowego. Zastosowanie ogrzewania podłogowego zwiększa wydajność pompy, wynikiem czego jest zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dla przykładu: maksymalna, dopuszczalna temperatura posadzki w strefie stałego przebywania ludzi to 29 stopni Celcjusza, gdzie w przypadku klasycznego grzejnika w sezonie grzewczym wynosi nawet 70 stopni Celcjusza. Zdecydowanie mniej energii zużywa się przy ogrzewaniu podłogowym w porównaniu do tradycyjnego, a dodatkowo takie ogrzewanie sprawia, że ciepło rozprowadzone jest równomiernie.

Ogrzewanie podłogowe, wsparte pompą ciepła zapewnia bliski idealnemu rozkład temperatur we wnętrzu pomieszczeń oraz gwarantuje wysoki komfort cieplny domowników. Połączenie pompy ciepła z ,,podłogówką’’ ma wiele zalet, dzięki którym użytkowanie domu jest przyjemnością.

4. Wygoda w użytkowaniu

Mając pompę ciepła, nie trzeba martwić się o ogrzewanie budynku. Nie trzeba również notorycznie ładować pieca i spalać mnóstwa paliwa, takiego jak węgiel, ekogroszek czy chociażby pellet. W sezonie grzewczym takie rozwiązania mogą być kosztowne. Pompa ciepła działa całkowicie samodzielnie, a jedynym zadaniem mieszkańców domu jest jej regulacja i ustawienie. Pompa to idealne rozwiązaniem dla tych, którzy chcą przeprowadzić się do domu jednorodzinnego, niechcących dokładać sobie dodatkowych obowiązków.

5. Wpływ na środowisko

Pompa ciepła to urządzenie, które nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania budynków. Pompa ciepła nie produkuje dymu ani popiołu. Ekologicznie i energooszczędnie przetwarza ona energię na ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody. W trakcie tego procesu nie powstają żadne szkodliwe substancje i spaliny. Sprężarkowe pompy ciepła wymagają zasilenia energią elektryczną, jednak pobór takiej energii w tym przypadku stanowi jedynie 20%, ponieważ pozostała część ciepła (pobierana z powietrza) jest darmowa. Spaliny, wydobywające się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę są zdecydowanie mniejsze niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domów z zamontowanym np. kotłem węglowym. Dodatkowe zastosowanie fotowoltaiki sprawi, że dom będzie w pełni ekologiczny, a wspomniane 20% energii elektrycznej zostanie uzyskane w sposób naturalny.

Pompa ciepła – przyjazna dla naszego portfela

Chyba najbardziej interesujące, jeżeli chodzi o pompę ciepła, jest to, że za jej pomocą można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Główną ich zaletą jest niezależność od wahających się na rynku cen np. gazu. Chociaż pompy ciepła są zasilane energią elektryczną to większą część energii – nawet 80% - pobierają ze źródeł odnawialnych. Pompa ciepła sprawi, że rachunki za ogrzewanie ulegną znacznemu pomniejszeniu. W przypadku domów z takim systemem, dodatkowo wspartym ogrzewaniem podłogowym dostajemy gwarancję oszczędności w domowym budżecie.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468