Jak przygotować się do zakupu domu?

Blog

Nie możesz się doczekać, aż zamieszkasz w swoich własnych, wymarzonych czterech kątach? Zanim podpiszesz umowę z deweloperem, weź głęboki oddech. Sprawdź dokładnie ofertę, zabezpiecz źródła finansowania i zyskaj pewność, że decyzja, jaką podejmiesz, będzie najlepszą z możliwych. Wybierz dom na osiedlu Świerkowe Bielany i ciesz się udaną inwestycją!

Zastanów się, w jaki sposób sfinansujesz inwestycję

Zabezpieczenie źródeł finansowania inwestycji to jeden z pierwszych kroków, które musisz wykonać już na etapie planowania zakupu domu. Owszem, możesz cały proces zacząć od poszukiwań idealnej nieruchomości, jednak nie zdziw się, jeżeli okaże się wówczas, że bank odmówi Ci udzielenia kredytu, np. ze względu na brak zdolności kredytowej.

Dlaczego warto zawczasu pomyśleć o źródłach finansowania zakupu domu?

Wspomniany wyżej przypadek odmowy udzielenia kredytu hipotecznego, to tylko jedna z sytuacji, jakie mogą Cię spotkać. Może zdarzyć się tak, że będziesz mieć na oku wymarzony dom, jednak ktoś inny ubiegnie Cię i sfinalizuje transakcję. Owszem, masz możliwość podpisania z deweloperem umowy rezerwacyjnej, jednak i ona jest ograniczona pewnymi ramami czasowymi.

Pamiętaj też o tym, że jeśli chcesz otrzymać kredyt na zakup domu, to musisz zgromadzić wkład własny odpowiedniej wysokości (np. 10–20% lub więcej wnioskowanej kwoty kredytu). Planując zakup domu odpowiednio wcześnie, dasz sobie czas nie tylko na to, aby spokojnie zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami (zarówno kredytowymi, jak i dotyczącymi oferowanych nieruchomości), lecz również zdążysz zgromadzić pieniądze na pokrycie wkładu własnego.

W jaki sposób zaplanować finansowanie zakupu domu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pokryć inwestycję środkami finansowymi z pozyskanego kredytu hipotecznego, czy sfinansujesz zakup domu z własnych oszczędności, musisz jasno określić, na co Cię stać. Przemyśl, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na kupno nieruchomości. Od wysokości kwoty, jaką dysponujesz, będzie zależał wybór konkretnego domu.

Określając wysokość budżetu przeznaczonego na inwestycję, pamiętaj o uwzględnieniu w nim opłat dodatkowych, wynikających np. z konieczności uiszczenia taksy notarialnej czy zapłaty podatku w Urzędzie Skarbowym.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kupując dom od dewelopera, nie podlegasz obowiązkowi zapłaty podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) w wysokości 2% wartości nieruchomości. Co więcej, zapłacisz jedynie połowę kosztów notarialnych związanych z zawarciem umowy deweloperskiej. Drugą część pokryje deweloper.

Wybierz wymarzony dom

Gdy już zabezpieczysz źródła finansowania zakupu nieruchomości, będziesz musiał określić szczegółowe wymagania dotyczące nieruchomości. Zastanów się, czy chcesz mieć nowy, w pełni komfortowy dom z rynku pierwotnego, czy może interesuje Cię rynek wtórny. Odpowiedz też sobie na pytania o to, jak duży ma być dom oraz czy chcesz mieszkać wśród miejskiego zgiełku, czy wolisz raczej spokój, ciszę i otoczenie pełne zieleni.

Dom od dewelopera czy z rynku wtórnego?

To decyzja, która dla wielu osób wcale nie jest łatwa. Domy z rynku wtórnego kuszą niższą ceną, jednak często zdarza się, że oferta jest atrakcyjna tylko z pozoru. Zakup domu od dewelopera to inwestycja pewna, którą dodatkowo zabezpieczają zapisy tzw. ustawy deweloperskiej. Sprawdź, dlaczego warto kupować domy na rynku pierwotnym.

Lokalizacja domu

Lokalizacja nieruchomości ma większe znaczenie, niż Ci się wydaje. Zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie sprawdź, co ma do zaoferowania okolica, w której powstaje inwestycja. Zweryfikuj, czy znajdująca się tam infrastruktura spełnia Twoje oczekiwania. Przekonaj się, że w pobliżu osiedla Świerkowe Bielany znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu, dlaczego warto kupować domy na rynku pierwotnym.

Podpisz umowę z deweloperem i odbierz klucze do swojego domu

Zastanawiasz się, jakie formalności czekają Cię przy zakupie domu od dewelopera? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego m.in. jak sprawdzić wiarygodność dewelopera oraz czym różni się umowa deweloperska od umowy przeniesienia własności.

Gdy dopełnisz wszystkich niezbędnych formalności, pozostanie już tylko oczekiwanie na zakończenie budowy. Termin realizacji pierwszego etapu inwestycji na osiedlu Świerkowe Bielany to maj 2022 roku. Nieco później, bo w listopadzie 2022 roku, zakończy się drugi etap. Oznacza to, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w swoim wymarzonym domu w spokojnej okolicy.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468
Cookies settings