Jakie formalności czekają Cię przy zakupie domu od dewelopera? Poradnik dla początkującego inwestora

Blog

Budowa własnego domu to wyzwanie, które wymaga ogromnego zaangażowania na każdym etapie. Jeśli chcesz, aby inwestycja przebiegła bez komplikacji, musisz poświęcić sporo czasu, aby czuwać nad ekipą i biurokracją. Szukasz alternatywy, która pozwoli Ci cieszyć się własną nieruchomością bez zbędnego wysiłku? Postaw na zakup domu od dewelopera!

Zakup gotowego domu to mniej formalności niż budowa nieruchomości

Nie musisz być specjalistą, aby mieć przekonanie (a właściwie niemal pewność), że budowa własnych czterech kątów to przedsięwzięcie o wiele bardziej skomplikowane niż zakup gotowego, w pełni funkcjonalnego budynku od dewelopera. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź, co będzie lepszym rozwiązaniem – budowa czy zakup gotowego domu.

Formalności przy budowie domu zaczynają się piętrzyć na długo przed tym, zanim łopata zostanie wbita w ziemię po raz pierwszy. W pierwszej kolejności musisz pomyśleć o tym, aby nabyć działkę w atrakcyjnej lokalizacji. Zanim zdecydujesz się na jej zakup, sprawdź, jaki ma status. Przekształcenie działki o charakterze rolnym w działkę budowlaną jest obecnie o wiele trudniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pamiętaj też o dodatkowych kosztach i formalnościach – taki teren musisz jeszcze uzbroić w media. Doprowadzenia wody czy prądu na działkę to niemały wydatek i dużo formalności.

Kolejna sprawa to wybór projektu domu. Musi być on dostosowany nie tylko do Twoich potrzeb lub wymagań. Przede wszystkim powinien pasować do kształtu i wymiarów działki. Jeśli szukałeś okazji i kupiłeś działkę budowlaną o niestandardowym kształcie (np. długą, jednak bardzo wąską), to liczba projektów domów, które można na niej zrealizować, będzie znacznie ograniczona.

Może się nawet okazać, że konieczne stanie się stworzenie indywidualnego projektu przez architekta, a to pociągnie za sobą dodatkowe koszty, a wcale nie zagwarantuje, że będziesz zadowolony z tego, co otrzymasz.

Czeka na Ciebie jeszcze jedna formalność, a mianowicie wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Organem odpowiedzialnym za wydanie takiego dokumentu jest Wydział Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym.

Gdy zdecydujesz się na zakup gotowego domu od dewelopera, formalności do załatwienia będzie o wiele mniej.

O czym musisz pamiętać, kupując dom od dewelopera?

Sprawdź wiarygodność dewelopera. To absolutna podstawa bezpiecznej transakcji. Miej ograniczone zaufanie do tych podmiotów, które dopiero co powstały i prowadzą swoją pierwszą inwestycję. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych firm możesz znaleźć np. w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Za kompleksowe przeprowadzenie inwestycji na osiedlu Świerkowe Bielany odpowiada Prodim spółka z o.o. Na rynku nieruchomości funkcjonuje od 2012 roku i ma na swoim koncie wiele realizacji zakończonych sukcesem, m.in. nowoczesne domy w Nowych Karwianach(wybudowane w latach 2014–2021). To ponad 200 oddanych do użytku budynków!

Szczegóły dotyczące transakcji obejmującej przeniesienie praw własności nieruchomości na kupującego są zawarte w umowie deweloperskiej. Zanim jednak podpiszesz umowę deweloperską, masz możliwość zarezerwowania konkretnego domu na określony czas. Wówczas sporządzona zostanie umowa rezerwacyjna.

Przyglądając się umowom pomiędzy deweloperem a nabywcą mieszkania, zwróć uwagę na cztery rodzaje kontraktów, z którymi możesz się spotkać. Oczywiście nie w każdym przypadku będziesz musiał podpisać każdy z nich.

  • Umowa rezerwacyjna– dzięki niej dom, który wybierzesz, zostanie zarezerwowany na pewien czas tylko dla Ciebie. Zostanie on czasowo wyłączony z oferty, a to oznacza, że nie będzie prezentowany innym potencjalnym nabywcom. Zyskasz chwilę na załatwienie formalności związanych z kredytem oraz spokojnie zastanowisz się nad inwestycją. Nie martw się o to, że ktoś podkupi Ci wymarzony budynek. Oczywiście, musisz liczyć się w tym przypadku z opłatą rezerwacyjną. Szczegółowe warunki rezerwacji (termin, opłaty) zawarte zostają w umowie sporządzonej na piśmie.
  • Umowa przedwstępna– jeżeli dom wybudowany przez dewelopera ma już pozwolenie lub inną formę prawną pozwalającą na użytkowanie budynku, wówczas podpisywana jest umowa przedwstępna, która może mieć formę aktu notarialnego lub umowy cywilno-prawnej.
  • Umowa deweloperska– w tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości: umowa deweloperska, pod rygorem nieważności, musi zostać zawarta u notariusza. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego dokładnie określa przedmiot umowy deweloperskiej oraz jej zakres. Zgodnie z zapisami ustawy deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, ustanowienia odrębnej własności, a także przeniesienia praw własności na nabywcę.
  • Umowa sprzedaży/przeniesienia własności– to umowa, która kończy cały proces zakupu nieruchomości od dewelopera. Klient staje się właścicielem nieruchomości, dla której zakładana jest nowa księga wieczysta.

Nie masz głowy do formalności i chcesz mieć pewność, że cała dokumentacja zostanie sporządzona w taki sposób, aby chronić Twoje interesy jako nabywcy nieruchomości? Zaufaj firmie deweloperskiej z kilkunastoletnim doświadczeniem. Sprawdź najnowsze realizacje, jakie są prowadzone na osiedlu Świerkowe Bielany.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468