Zakup domu czy mieszkania wiąże się często ze stresem, ale też oczywiście ekscytacją - w końcu to jedna z najważniejszych życiowych decyzji finansowych, a zatem do jej podjęcia trzeba podejść strategicznie. Przede wszystkim, należy poznać definicje wszystkich kwestii dookoła, żeby nie mieć żadnych wątpliwości co do tego, czy na pewno rozumiesz cały ten proces.
W dzisiejszym wpisie omówimy temat zaliczki i zadatku - wiele osób myśli, że to to samo, ale prawda jest taka, że to dwa oddzielne tematy, które należy rozdzielić.
Sprawdź także: O czym warto pamiętać, planując inwestycyjny zakup domu?
Czym jest zadatek?
Zacznijmy więc od wyjaśnienia pierwszej definicji, czyli tego, czym jest zadatek - to instytucja prawna odgrywająca naprawdę dużą rolę przy zakupie nieruchomości. Jest on kluczowy szczególnie przy podpisywaniu umowy przedwstępnej lub rezerwacyjnej, ponieważ jego funkcją jest jej zabezpieczenie, a tym samym potwierdzenie, że strony są poważnie zainteresowane finalizacją transakcji.
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, zadatek nie jest jedynie częścią ceny nieruchomości, ale tak naprawdę ma motywować obydwie strony umowy do dotrzymania ustaleń, jakie są w niej zapisane - ma charakter zobowiązujący kupującego, do sfinalizowania transakcji, a sprzedającego, do wywiązania się z umowy.
Zasady dotyczące zadatku są sztywno opisane w art. 394 Kodeksu cywilnego i zgodnie z nim, jeśli osoba, która chce kupić nieruchomość, bez konkretnego powodu z tego zrezygnuje, sprzedający (na przykład deweloper) ma prawo zatrzymać zadatek. Stanowi on w takiej sytuacji pewnego rodzaju rekompensatę za niedoszłą transakcję. Jeśli jednak to deweloper nie dotrzyma warunków umowy, kupujący może zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jako odszkodowania.

Jak więc widzisz, zadatek to coś znacznie więcej niż zaliczka, bo chroni interesy obu stron w trakcie zakupu nieruchomości.
Sprawdź także: Dlaczego warto kupować domy na rynku pierwotnym?
Czym jest więc zaliczka?
Zaliczka z kolei to kwota wpłacana na poczet przyszłej ceny nieruchomości. Najczęściej przekazuje się ją na etapie podpisania umowy rezerwacyjnej, ale nie ma ona żadnej funkcji zabezpieczającej - ma po prostu charakter czysto rozliczeniowy, czyli jeśli umowa zostanie rozwiązana, powinna w całości zostać zwrócona niezależnie od tego, która strona zdecydowała o jej zakończeniu.
Jeśli jednak zostanie ona sfinalizowana, kwotę zaliczki należy odliczyć od ceny nieruchomości, ponieważ została ona przekazana wcześniej.
Zaliczka nie jest w żaden sposób regulowana przepisami Kodeksu cywilnego i nie jest środkiem sankcyjnym. Nie pełni nacisku, to jedynie część kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić za nieruchomość. Nie daje również możliwości do żadnych roszczeń - np. do zwrotu jej podwojonej wartości, gdyby coś poszło nie tak, jak obie strony początkowo zakładały.
Jak więc łatwo wywnioskować, zaliczka jest o wiele mniej skutecznym narzędziem w procesie zakupu nieruchomości, zarówno dla sprzedającego, jak i dla osoby kupującej. Nie jest finansowym zadośćuczynieniem, choć nadal niektórzy nie rozróżniają jej od zadatku. Sprzedawcy znacznie rzadziej decydują się na jej przyjmowanie, ponieważ znacznie większą moc prawną ma jednak zadatek.
Sprawdź także: Jak sprzedać nieruchomość? Czy korzystać z pomocy biura?
O czym pamiętać przy zakupie domu czy mieszkania?
Ważne jest, aby przed ostatecznym podpisaniem jakiejkolwiek umowy, czy to rezerwacyjnej, przedwstępnej, czy deweloperskiej, dokładnie upewnić się, czy kwota, jaką trzeba będzie wpłacić, jest zaliczką czy zadatkiem. Zdarza się, że mniej zorientowani sprzedawcy nieruchomości posługują się tymi pojęciami zamiennie, a jak już wyjaśniliśmy, mają one zupełnie inną moc prawną, dlatego to kluczowe.
Zawsze uważnie czytaj umowę, zwracając szczególną uwagę na to, czy padło w niej słowo zaliczka, czy może właśnie zadatek - nie bój się zadawać pytań, bo podstawą udanej i satysfakcjonującej dla obu stron transakcji jest przede wszystkim komunikacja!
Zadbaj również o to, aby osoba sprzedająca udzieliła Ci potwierdzenia wpłaty, niezależnie od tego, czy chodzi o zaliczkę, czy zadatek. Zachowuj też wszystkie potwierdzenia płatności i dokumenty mówiące o tym, jaki był jej cel, aby uchronić się przed sytuacją, gdzie w razie jakiegokolwiek sporu nie będziesz miał dowodu, że pieniądze zostały przekazane. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę ewentualne nieporozumienia i odpowiednio się na nie przygotować.
Szukasz domu do kupienia pod inwestycję? Wybierz mądrze!
Jeśli nadal poszukujesz wymarzonej nieruchomości do zakupu pod kątem inwestycyjnym, koniecznie zobacz nasze osiedla Nowe Karwiany i Świerkowe Bielany to idealny kompromis pomiędzy życiem w otoczeniu natury i dostępem do korzyści oferowanych przez większe miasto. Infrastruktura dookoła naszych inwestycji bezustannie się rozwija, co przełoży się na wzrost cen w przyszłości - jest to więc właściwy moment, aby bezpiecznie ulokować swoje środki finansowe.