Program Mieszkanie bez wkładu własnego – co warto o nim wiedzieć?

Blog

Zastanawiasz się nad wyprowadzką z wynajmowanego mieszkania w mieście i zakupem domu w atrakcyjnej okolicy? Obawiasz się, że nie uzyskasz kredytu ze względu na brak wkładu własnego? Poznaj najnowszą propozycję skierowaną do osób planujących zakup nieruchomości. Sprawdź, co warto wiedzieć o programie Mieszkanie bez wkładu własnego!

Gotówka czy kredyt – jak sfinansować zakup domu?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć, planując zakup nieruchomości, jest to, w jaki sposób inwestycja będzie finansowana. Co do zasady, rozwiązania są dwa. Jeśli masz na koncie zgromadzone środki finansowe, zakup domu za gotówkę może okazać się lepszym rozwiązaniem – w ten sposób oszczędzisz nie tylko pieniądze, lecz również czas, bo nie będziesz musiał czekać, aż bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową i zaakceptuje wniosek kredytowy.

Druga opcja to kredyt na zakup nieruchomości. W tym przypadku musisz przejść przez szereg formalności związanych ze zgromadzeniem i przekazaniem do banku kompletu dokumentów. Na ich podstawie potencjalny kredytodawca pozytywnie zaopiniuje złożony przez Ciebie wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego. Zostanie oceniona Twoja aktualna zdolność kredytowa – bank podejmie decyzję, czy może pożyczyć Ci pieniądze, a jeśli tak, to jaka będzie wysokość kredytu.

To jednak nie wszystko. Nawet osoby, które mają zdolność kredytową, jeszcze do niedawna musiały posiadać oszczędności pozwalające na pokrycie wkładu własnego. Był to warunek konieczny do uzyskania kredytu na zakup nieruchomości.

Więcej na ten temat zamieściliśmy w artykule: Własne oszczędności czy kredyt hipoteczny – jak sfinansować zakup domu?

Co to jest wkład własny i ile wynosi?

Wkład własny to kapitał w wysokości określonego procentu wartości nieruchomości, którym kredytobiorca musi dysponować, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Rozwiązanie to funkcjonuje od 2013 roku i ma być gwarancją, że osoba starająca się o kredyt jest w stanie odpowiednio zarządzać swoim budżetem, a co za tym idzie – wywiąże się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Ile wynosi wkład własny?

Nie ma ustalonej konkretnej kwoty wkładu własnego. Wyrażany jest on jako % wartości nieruchomości. Wymagana wysokość wkładu własnego zmieniała się przez ostatnie lata. Gdy zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego banki zaczęły wymagać od swoich klientów własnego kapitału, wkład własny stanowił 5% wartości nieruchomości, którą zainteresowany był kredytobiorca.

W ostatnim czasie coraz częściej można było spotkać się z ofertami kredytowymi, w których wymagana była wpłata własna w wysokości 10% - 20% wartości nieruchomości. Doprowadziło to do sytuacji, w której osoby posiadające zarobki pozwalające pokryć potencjalną ratę kredytu nie otrzymywały zgody na otrzymanie kredytu z uwagi właśnie na brak wymaganej wpłaty własnej.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie są podstawowe założenia i do kogo jest skierowany?

Szukając rozwiązania dla osób, które miały coraz większe problemy z otrzymaniem kredytu, ustawodawca uruchomił program Mieszkanie bez wkładu własnego. Ma to być ułatwienie dla tych kredytobiorców, których stać na spłatę raty kredytu, jednak nie posiadają kapitału na pokrycie wkładu własnego.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Nie każdy może skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego – zgodnie z informacjami zamieszczonymi na rządowej stronie programu – jeśli chcesz otrzymać kredyt nawet w 100% pokrywających wartość inwestycji, to musi być Cię stać na to, aby udźwignąć obsługę zobowiązania.

Z rozwiązań oferowanych przez program Mieszkanie bez wkładu własnego mogą skorzystać zarówno osoby samotne, pary w związkach nieformalnych, jak i rodziny. Osoba starająca się o udzielenie gwarancji nie może być właścicielem innej nieruchomości, choć od tej zasady są wyjątki. Rodziny z dwójką dzieci mogą posiadać dom lub mieszkanie o powierzchni do 50 m². W przypadku posiadania 3 dzieci wielkość metrażu posiadanej nieruchomości wzrasta do 75 m², a przy 4 dzieci do 90 m². Jeśli w rodzinie jest więcej niż 4 dzieci, limit metrażu posiadanej nieruchomości przestaje obowiązywać.

Co warto wiedzieć o programie Mieszkanie bez wkładu własnego?

Program Mieszkanie bez wkładu własnego wprowadza gwarancję w wysokości 10-20% wartości nieruchomości, której zakupem jest zainteresowany kredytobiorca. Gwarancja ta ma zastąpić wkład własny i udziela się ją w przypadku kredytów, których spłata została rozłożona co najmniej na 15 lat. Maksymalna wysokość udzielonej gwarancji wynosi 100 tys. zł.

Szukasz wymarzonego domu pod miastem? Sprawdź ofertę nowoczesnych domów w zabudowie szeregowej na osiedlu Świerkowe Bielany pod Wrocławiem. Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy doradców finansowych, z którymi współpracujemy – dzięki ich wsparciu podejmiesz optymalną decyzję dotyczącą sposobu finansowania zakupu nieruchomości.

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ DO NAS!

500 200 468
A MOŻE
POZNAJ
INWESTYCJE

"NOWE KARWIANY"

inwestycja nowe karwiany
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

500 200 468